Quantcast
skip navigation

Polls remain stable as postseason approaches

By Ryan Williamson, SportsEngine, 10/24/17, 10:30AM CDT

Share

Lakeville North and Lakeville South face potential matchup in Class 3A, Section 1 playoffs.


Click here to view complete rankings.

Class 3A

The top three of the Class 3A coaches' poll remain unchanged. Eagan (24-1) heads into section play as the unanimous No. 1. The Wildcats picked up seven more victories last week, including wins against No. 4 Champlin Park (24-4), No. 8 Eden Prairie (19-5) and No. 10 Shakopee (16-6).

No. 2 Lakeville North and No. 3 Lakeville South (23-4) head into postseason play as the No. 1 and No. 2 seeds, respectively, in Class 3A, Section 1. The Panthers (26-2) took all three matchups during the regular season.

Champlin Park (24-4) jumps back into the top four following a four-win week and is the No. 1 seed in Class 3A, Section 5.

 

Class 2A

With the exception of the No. 10 spot, the Class 2A poll remains unchanged from last week.

Top-ranked Maple Lake heads into the postseason at a perfect 29-0. The defending Class 2A state champion played just one match last week, sweeping Paynesville. 

No. 10 Kasson-Mantorville (17-10) is the only newcomer to the poll heading into the section playoffs. The KoMets come in following a four-set win against Lake City and are the No. 2 seed in the south subsection of Class 2A, Section 1.

 

Class 1A

The Class 1A poll remains the same following the conclusion of the regular season. 

Mayer Lutheran maintains its spot as the unanimous No. 1 team. The Crusaders (29-2) picked up a win this past weekend against No. 7-3A Stillwater (19-8). 

Tracy-Milroy-Balaton also picked up a win against a team in a higher class. The second-ranked Panthers (24-4) picked up a sweep against No. 2-2A Marshall (20-6).

As section play begins, Class 1A, Section 1 will be one to watch. This loaded group features No. 4 Hayfield (20-6), No. 5 Bethlehem Academy (12-14), seventh-ranked Caledonia (16-5) and No. 10 Mabel-Canton (25-3).

 

Spotlight Games

most popular

Tag(s): Rankings  MSHSL Conferences  7-Star  Kittson County Central  Northern Freeze  Sacred Heart  Stephen-Argyle  Warren-Alvarado-Oslo  Arrowhead  Ely  International Falls   Mesabi East  Mountain Iron-Buhl  Big 9  Albert Lea  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Northfield  Owatonna  Red Wing  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  Winona  Big South  Big South East  Blue Earth Area  New Ulm  St. James Area  St. Peter  Waseca  Fairmont  Big South West  Jackson County Central  Luverne  Marshall   Pipestone Area  Windom  Worthington  Redwood Valley  Camden  Canby  Central Minnesota Christian  Dawson-Boyd  Kerkhoven-Murdock-Sunburg  Lakeview  MACCRAY  Minneota  Renville County West  Russell-Tyler-Ruthton  Tracy-Milroy-Balaton  Central Lakes  Alexandria  Brainerd  Fergus Falls  Rocori  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  St. Cloud Apollo  St. Cloud Tech  Willmar  Central Minnesota  Belgrade-Brooten-Elrosa  Eden Valley-Watkins  Holdingford  Howard Lake-Waverly-Winsted   Kimball Area  Maple Lake  Pierz  Gopher Valley  Bethlehem Academy  Blooming Prairie  Janesville-Waldorf-Pemberton   Medford  New Richland-Hartland-Ellendal  Randolph  United South Central  Waterville-Elysian-Morristown  Granite Ridge  Foley  Little Falls  Milaca  Mora  St. Cloud Cathedral  Zimmerman  Becker  Great River  Aitkin  Braham  East Central  Hinckley-Finlayson  Isle  Ogilvie  Onamia  Pine City  Rush City  Heart O'Lakes  Barnesville  Breckenridge  Dilworth-Glyndon-Felton  Frazee  Hawley  Pelican Rapids  Perham  Hiawatha Valley  Byron  Cannon Falls  Goodhue  Hayfield  Kasson-Mantorville  Kenyon-Wanamingo  La Crescent-Hokah  Lake City  Pine Island  Rochester Lourdes  Stewartville  Triton  Zumbrota-Mazeppa  IMAC  Blake  Breck  Minnehaha Academy  Mounds Park Academy  Providence Academy  St. Paul Academy  Independent  Bemidji  Bug-O-Nay-Ge-Shig  Cambridge Christian  Cannon Valley  Clearbrook-Gonvick  Duluth East  Fond du Lac Ojibwe  Fourth Baptist  Hope Academy  Indus  Lakeview Christian  Minnetonka Christian  Moorhead  Mountain Lake Christian  Owatonna Christian  Rochester Home School  Hendricks  St. Cloud Christian  FAIR/Heritage Academy  Echo Charter School  Immanuel Lutheran  Woodcrest Christian  Rosemount Baptist Schools  Iron Range  Chisholm  Deer River  Rock Ridge  Grand Rapids  Greenway  Hibbing  Virginia  Lake  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Minnetonka  Wayzata  Lake Superior  Ashland (Wis.)  Cloquet  Duluth Denfeld  Duluth Marshall  Hermantown  Proctor  Superior (Wis.)  Little Eight  Ashby  Battle Lake  Brandon-Evansville  Hillcrest Lutheran  Parkers Prairie  Rothsay  Underwood  Metro East  Hastings  Two Rivers  Hill-Murray  Mahtomedi  North St. Paul  Simley  South St. Paul  Tartan  Metro West  Benilde-St. Margaret's  Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Chanhassen  Chaska  Richfield  Robbinsdale Cooper  St. Louis Park  Mid-State  Crosby-Ironton  Detroit Lakes  Park Rapids Area  Pequot Lakes  Staples-Motley  Wadena-Deer Creek  Minneapolis City  Minneapolis Edison  Minneapolis North  Minneapolis Roosevelt  Minneapolis South  Minneapolis Southwest  Minneapolis Washburn  Minneapolis Henry  MCAA  Bethany Academy  Heritage Christian  Legacy Christian  Lester Prairie  Maranatha  New Life Academy  PACT  Southwest Christian  Spectrum  St. Croix Prep  Trinity  West Lutheran  Minnesota River  Belle Plaine  Jordan  LeSueur-Henderson  Mayer Lutheran  Norwood Young America  Sibley East  Tri-City United   Mississippi 8  Big Lake  Buffalo  Cambridge-Isanti  Chisago Lakes  Monticello  North Branch  Princeton  Rogers  St. Francis  St. Michael-Albertville  North Border  Badger-Greenbush-Middle River  Goodridge-Grygla-Gatzke  Lake of the Woods   Roseau  Warroad  Northern Lakes  Bigfork  Hill City  Littlefork-Big Falls  Nashwauk-Keewatin  Northland  Northland  Blackduck  Cass Lake-Bena  Laporte  Nevis  Northome-Kelliher  Pine River-Backus  Red Lake  Walker-Hackensack-Akeley  Northwest Suburban  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Champlin Park  Coon Rapids  Elk River  Irondale  Maple Grove  Osseo  Park Center  Robbinsdale Armstrong  Spring Lake Park  Totino-Grace  Park Region  Bertha-Hewitt  Henning  Menahga  New York Mills  Pillager  Sebeka  Verndale  Pheasant  Clinton-Graceville-Beardsley  Hancock  Ortonville  Wheaton-Herman-Norcross  Pine to Prairie  Bagley  Climax-Fisher  Fertile-Beltrami  Fosston  Lake Park-Audubon  Mahnomen  Norman County East  Park Christian  Waubun  Win-E-Mac  Polar  Barnum  Carlton  Cook County  Cromwell-Wright  Esko  Floodwood  McGregor  Moose Lake-Willow River  Silver Bay  Two Harbors  Wrenshall  Polar North  Crookston  East Grand Forks  Red Lake County  Red Lake Falls  Thief River Falls  Prairie  Browerville  Long Prairie-Grey Eagle  Osakis  Royalton  Swanville  Upsala  West Central Area  Red Rock  Adrian  Edgerton  Ellsworth  Fulda  Hills-Beaver Creek  Mountain Lake-Comfrey  Murray County Central  Red Rock Central  Southwest Minnesota Christian  Heron Lake Okabena-Fulda  Westbrook-Walnut Grove  South Suburban  Apple Valley  Burnsville  Eagan  Eastview  Farmington  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  Shakopee  Southeast  Glenville-Emmons  Grand Meadow  Hope Lutheran  Houston  Lanesboro  LeRoy-Ostrander  Lyle-Pacelli  Mabel-Canton  Schaeffer Academy  Spring Grove  Cherry  North Woods  Northeast Range  South Ridge  Suburban East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Mounds View  Park of Cottage Grove   Roseville  Stillwater   White Bear Lake  Woodbury  St. Paul City  St. Paul Central  St. Paul Como Park  St. Paul Harding  St. Paul Highland Park  St. Paul Humboldt/OWL  St. Paul Johnson  St. Paul Washington   TCAC  Sciences and Agriculture  Avail Academy  Twin Cities Academy/Great Rive  Christian Life  Community of Peace  Cristo Rey Jesuit  Hmong Academy  International School   Liberty Classical  Math and Science  Minnesota Academy for the Deaf  North Lakes  Nova Classical  Prairie Seeds  Shattuck-St. Mary's  Three Rivers  Caledonia  Chatfield  Dover-Eyota  Fillmore Central  Kingsland  Lewiston-Altura  Plainview-Elgin-Millville  Rushford-Peterson  Southland  St. Charles  Wabasha-Kellogg  Winona Cotter  Tomahawk  Buffalo Lake-Hector-Stewart  Cedar Mountain  Gibbon-Fairfax-Winthrop  Minnesota Valley Lutheran  New Ulm Cathedral  Sleepy Eye  Sleepy Eye St. Mary's  Springfield  Wabasso  Tri-Metro  Brooklyn Center  Columbia Heights  Concordia Academy  DeLaSalle  Fridley  Holy Angels  St. Agnes  St. Anthony  St. Croix Lutheran  Visitation  Valley  Cleveland  Alden-Conger  Lake Crystal-Wellcome Memorial  Madelia  Maple River  Martin County West  Martin Luther-GHEC-Truman  Nicollet  St. Clair  Truman  Mankato Loyola  Albany  Melrose  Minnewaska  Sauk Centre  Atwater-Cosmos-Grove City  Benson  BOLD  Lac qui Parle Valley  Montevideo  Morris Area  Paynesville  Yellow Medicine East  Wright County  Wright County East  Delano  Holy Family   Hutchinson  New Prague  Orono  Waconia  Wright County West  Annandale  Dassel-Cokato  Glencoe-Silver Lake  Litchfield  Mound Westonka  New London-Spicer  Watertown-Mayer  Rockford  Camden North  Camden South   West Central  TCAC - Div 1  TCAC - Div 2  Chesterton Academy  Ada-Borup  High School for Recording Arts  Twin Cities Academy  Bye  Bye