Quantcast
skip navigation

South Suburban Conference teams have stranglehold on Class 3A rankings

By Ryan Williamson, SportsEngine, 10/17/17, 11:15AM CDT

Share

With the regular season winding down, South Suburban teams hold the top three Class 3A spots.


Click here to view complete rankings.

Class 3A

Three teams from the South Suburban Conference—No. 1 Eagan, second-ranked Lakeville North (24-2, 7-1) and No. 3 Lakeville South (20-4, 9-2)—hold the top spots in the Class 3A Minnesota Volleyball Coaches Association poll once again. 

The Wildcats (19-1, 8-1), which have lost just one game this season, wrap up the regular season with matches against No. 9 Shakopee (16-5, 7-3) and No. 10 Eden Prairie.

The Eagles (19-5, 6-1) are the lone team in any of the polls to make the top 10 after being unranked a week ago. Eden Prairie picked up wins in straight sets against No. 8 East Ridge (16-9, 8-0) and Moorhead this past week. The Eagles' slate this week includes matches against league rival Minnetonka and Eagan.

 

Class 2A

The Class 2A poll remains largely unchanged from a week ago. 

Top-ranked Maple Lake (27-0, 6-0) retains the top spot, pacing the field with No. 2 Marshall (20-5, 6-0), No. 3 Stewartville (18-4, 10-1), fourth-ranked North Branch (18-1, 7-1) and Rocori (21-4, 7-2) continuing to round out the top five.

Hill-Murray (18-5, 7-1) climbs to No. 6 after being ranked eighth last week. The Pioneers won a trio of games at the Todd L. Bachman Invitational over the weekend against Cretin-Derham Hall (2-1), Rochester Century (2-1) and Rochester Mayo (2-0) and are tied for first in the Metro East Conference. They will wrap up the regular season against Tartan. 

St. Cloud Cathedral drops four spots to No. 10 this week. After making a quick move up the polls, the Crusaders (18-3, 10-1) fell following losses to Howard Lake-Waverly-Winstead (3-1) and Albany (3-0) last week.

 

Class 1A

Like the Class 2A poll, the 1A poll has little movement this week.

Mayer Lutheran (25-1, 5-0) continues to be the unanimous No. 1 pick. The Crusaders have won four straight since losing to No. 2-1A Maple Lake in four sets on Sept. 26 and have claimed a number of wins against Class 2A and 3A opponents this season

Mayer Lutheran wraps up the regular season on Tuesday at Sibley East.

The remaining teams in the top five, No. 2 Tracy-Milroy-Balaton (22-4, 5-0), No. 3 Minneota (22-6, 5-1), fourth-ranked Hayfield (18-5, 9-2) and No. 5 Bethlehem Academy, which has played a tough slate of games against ranked Class 2A and 3A opponents including Lakeville North and Lakeville South (10-11, 6-0), haven't moved, as they prepare to shift gears from the regular season to the section playoffs.

 

Spotlight Games

most popular

Tag(s): Rankings  7-Star  Kittson County Central  Northern Freeze  Sacred Heart  Stephen-Argyle  Warren-Alvarado-Oslo  Arrowhead  Ely  International Falls   Mesabi East  Mountain Iron-Buhl  Big 9  Albert Lea  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Northfield  Owatonna  Red Wing  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  Winona  Big South  Big South East  Blue Earth Area  New Ulm  St. James Area  St. Peter  Waseca  Fairmont  Big South West  Jackson County Central  Luverne  Marshall   Pipestone Area  Windom Area  Worthington  Redwood Valley  Camden  Canby  Central Minnesota Christian  Dawson-Boyd  Kerkhoven-Murdock-Sunburg  Lakeview  MACCRAY  Minneota  Renville County West  Russell-Tyler-Ruthton  Tracy-Milroy-Balaton  Central Lakes  Alexandria  Brainerd  Fergus Falls  Rocori  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  St. Cloud Apollo  St. Cloud Tech  Willmar  Central Minnesota  Belgrade-Brooten-Elrosa  Eden Valley-Watkins  Holdingford  Howard Lake-Waverly-Winsted   Kimball Area  Maple Lake  Pierz  Gopher Valley  Bethlehem Academy  Blooming Prairie  Janesville-Waldorf-Pemberton   Medford  New Richland-Hartland-Ellendal  Randolph  United South Central  Waterville-Elysian-Morristown  Granite Ridge  Foley  Little Falls  Milaca  Mora  St. Cloud Cathedral  Zimmerman  Becker  Great River  Aitkin  Braham  East Central  Hinckley-Finlayson  Isle  Ogilvie  Onamia  Pine City  Rush City  Heart O'Lakes  Barnesville  Breckenridge  Dilworth-Glyndon-Felton  Frazee  Hawley  Pelican Rapids  Perham  Hiawatha Valley  Byron  Cannon Falls  Goodhue  Hayfield  Kasson-Mantorville  Kenyon-Wanamingo  La Crescent  Lake City  Pine Island  Rochester Lourdes  Stewartville  Triton  Zumbrota-Mazeppa  IMAC  Blake  Breck  Minnehaha Academy  Mounds Park Academy  Providence Academy  St. Paul Academy  Independent  Bemidji  Bug-O-Nay-Ge-Shig  Cambridge Christian  Cannon Valley  Clearbrook-Gonvick  Duluth East  Fond du Lac Ojibwe  Fourth Baptist  Hope Academy  Indus  Lakeview Christian  Minnetonka Christian  Moorhead  Mountain Lake Christian  Owatonna Christian  Rochester Home School  Hendricks  St. Cloud Christian  FAIR  Echo Charter School  Immanuel Lutheran  Woodcrest Christian  Rosemount Baptist Schools  Iron Range  Chisholm  Deer River  Eveleth-Gilbert  Grand Rapids  Greenway  Hibbing  Virginia  Lake  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Minnetonka  Wayzata  Lake Superior  Ashland (Wis.)  Cloquet  Duluth Denfeld  Duluth Marshall  Hermantown  Proctor  Superior (Wis.)  Little Eight  Ashby  Battle Lake  Brandon-Evansville  Hillcrest Lutheran  Parkers Prairie  Rothsay  Underwood  Metro East  Hastings  Henry Sibley  Hill-Murray  Mahtomedi  North St. Paul  Simley  South St. Paul  Tartan  Metro West  Benilde-St. Margaret's  Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Chanhassen  Chaska  Richfield  Robbinsdale Cooper  St. Louis Park  Mid-State  Crosby-Ironton  Detroit Lakes  Park Rapids Area  Pequot Lakes  Staples-Motley  Wadena-Deer Creek  Minneapolis City  Minneapolis Edison  Minneapolis North  Minneapolis Roosevelt  Minneapolis South  Minneapolis Southwest  Minneapolis Washburn  Minneapolis Henry  Minnesota Christian  Bethany Academy  Heritage Christian  Legacy Christian  Lester Prairie/Holy Trinity  Maranatha  New Life Academy  PACT  Southwest Christian  Spectrum  St. Croix Prep  Trinity  West Lutheran  Minnesota River  Belle Plaine  Jordan  LeSueur-Henderson  Mayer Lutheran  Norwood Young America  Sibley East  Tri-City United   Mississippi 8  Big Lake  Buffalo  Cambridge-Isanti  Chisago Lakes  Monticello  North Branch  Princeton  Rogers  St. Francis  St. Michael-Albertville  North Border  Badger-Greenbush-Middle River  Goodridge-Grygla-Gatzke  Lake of the Woods   Roseau  Warroad  Northern Lakes  Bigfork  Hill City  Littlefork-Big Falls  Nashwauk-Keewatin  Northland  Northland  Blackduck  Cass Lake-Bena  Laporte  Nevis  Northome-Kelliher  Pine River-Backus  Red Lake  Walker-Hackensack-Akeley  Northwest Suburban  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Champlin Park  Coon Rapids  Elk River  Irondale  Maple Grove  Osseo  Park Center  Robbinsdale Armstrong  Spring Lake Park  Totino-Grace  Park Region  Bertha-Hewitt  Henning  Menahga  New York Mills  Pillager  Sebeka  Verndale  Pheasant  Clinton-Graceville-Beardsley  Hancock  Ortonville  Wheaton-Herman-Norcross  Pine to Prairie  Bagley  Climax-Fisher  Fertile-Beltrami  Fosston  Lake Park-Audubon  Mahnomen  Norman County East  Park Christian  Waubun  Win-E-Mac  Polar  Barnum  Carlton  Cook County  Cromwell  Esko  Floodwood  McGregor  Moose Lake-Willow River  Silver Bay  Two Harbors  Wrenshall  Polar North  Crookston  East Grand Forks  Red Lake County  Red Lake Falls  Thief River Falls  Prairie  Browerville-Eagle Valley  Long Prairie-Grey Eagle  Osakis  Royalton  Swanville  Upsala  West Central Area  Red Rock  Adrian  Edgerton  Ellsworth  Fulda  Hills-Beaver Creek  Mountain Lake  Murray County Central  Red Rock Central  Southwest Minnesota Christian  Heron Lake Okabena  Westbrook-Walnut Grove  South Suburban  Apple Valley  Burnsville  Eagan  Eastview  Farmington  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  Shakopee  Southeast  Glenville-Emmons  Grand Meadow  Hope Lutheran  Houston  Lanesboro  LeRoy-Ostrander  Lyle/Austin Pacelli  Mabel-Canton  Schaeffer Academy  Spring Grove  Cherry  North Woods  Northeast Range  South Ridge  Suburban East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Mounds View  Park of Cottage Grove   Roseville  Stillwater   White Bear Lake  Woodbury  St. Paul City  St. Paul Central  St. Paul Como Park  St. Paul Harding  St. Paul Highland Park  St. Paul Humboldt  St. Paul Johnson  St. Paul Washington   TCAC  Sciences & Agriculture  Calvin Christian  Charter Stars  Christian Life  Community of Peace  Cristo Rey Jesuit  Hmong Academy  International School   Liberty Classical  Math & Science  Minnesota Academy for the Deaf  North Lakes  Nova Classical  Prairie Seeds  Shattuck-St. Mary's  Three Rivers  Caledonia  Chatfield  Dover-Eyota  Fillmore Central  Kingsland  Lewiston-Altura  Plainview-Elgin-Millville  Rushford-Peterson  Southland  St. Charles  Wabasha-Kellogg  Winona Cotter  Tomahawk  Buffalo Lake-Hector Stewart  Cedar Mountain-Comfrey  Gibbon-Fairfax-Winthrop  Minnesota Valley Lutheran  New Ulm Cathedral  Sleepy Eye  Sleepy Eye St. Mary's  Springfield  Wabasso  Tri-Metro  Brooklyn Center  Columbia Heights  Concordia Academy  DeLaSalle  Fridley  Holy Angels  St. Agnes  St. Anthony  St. Croix Lutheran  Visitation  Valley  Cleveland  Alden-Conger  Lake Crystal-Wellcome Memorial  Madelia  Maple River  Martin County West  Martin Luther  Nicollet  St. Clair  Truman  Mankato Loyola  Albany  Melrose  Minnewaska  Sauk Centre  Atwater-Cosmos-Grove City  Benson  BOLD  Lac qui Parle Valley  Montevideo  Morris Area  Paynesville  Yellow Medicine East  Wright County  Wright County East  Delano  Holy Family   Hutchinson  New Prague  Orono  Waconia  Wright County West  Annandale  Dassel-Cokato  Glencoe-Silver Lake  Litchfield  Mound Westonka  New London-Spicer  Watertown-Mayer  Rockford  Camden North  Camden South   West Central  TCAC - Div 1  TCAC - Div 2  Chesterton Academy  Ada-Borup/Norman County West  St. Paul Preparatory