Quantcast
skip navigation

2018 Minnesota high school volleyball schedules released

By Trevor Squire, SportsEngine, 08/16/18, 11:00AM CDT

Share

Ninety-two teams are preparing for their season debut on Thursday, Aug. 23.

Click the image to view the full 2018 volleyball schedule.

Click the image to view the full 2018 volleyball schedule.

Seven days is all that’s left of the offseason before many teams take the floor for the 2018 regular season. Forty-six games are scheduled for Thursday, Aug. 23, including a Class 3A tilt between Grand Rapids and Stillwater. Last fall, the Thunderhawks staked a five-set victory over the Ponies, who aim to avenge the loss and prove their No. 4-ranking in the preseason coaches’ poll. 

That Saturday, 16 games will be played at the Hopkins Lindbergh Center for the Breakdown Sports Side Out Classic. No. 7-3A Hopkins and No. 2-3A Champlin Park are slated for the nightcap at 7 p.m. in a top-10 showdown. 

Defending Class 3A champion and top-ranked Lakeville North faces South Suburban Conference rival Eagan on Thursday, Sept. 27 in a rematch of last year’s state title game. The Panthers didn’t win a set against the Wildcats in the regular season but prevailed at the Xcel Energy Center by ousting Eagan 3-1 to claim the program’s third state crown.

Mayer Lutheran visits Maple Lake on Oct. 9, in what’s become a premier matchup on the small-school scene. The Crusaders have won the past two Class 1A championships, while the Irish are two-time defending Class 2A champions after coming off a perfect season in 2017. Maple Lake defeated Mayer Lutheran 3-1 last year and will aim to prove its mettle with a fresh rotation.

A week later, many teams will be playing in their final regular season game and two Hiawatha Valley League rivals have opted to save their regular-season meeting to set the tone for the postseason. No. 3-2A Stewartville visits No. 2-2A Kasson-Mantorville in a match that will likely decide the league championship and play into section seeding on Oct. 16. The KoMets fell to Stewartville 3-0 in the 2017 regular season, but defeated the KoMets in the Section 1 final 3-1.

Click here to view the full schedule, or go to the "Search" box at the top right corner of the page and type the name of your favorite squad into "Team Finder" for that team's specific schedule.

If your team’s schedule isn’t posted or needs updating, send the necessary information to scores@sportsengine.com.

MN Volleyball Hub

  • Star Tribune Talking Preps fall podcast: Episode 12

  • By Star Tribune 11/14/2018, 1:00pm CST
  • In the latest Talking Preps podcast, staff writers David La Vaque and Jim Paulsen ruminate about a memorable championship Saturday of volleyball, football semifinal match-ups at U.S. Bank Stadium and the start of two anniversary seasons of hockey.
  • Read More

Tag(s): Home  MSHSL Conferences  7-Star  Kittson County Central  Northern Freeze  Stephen-Argyle  Badger-Greenbush-Middle River  Goodridge-Grygla-Gatzke  Arrowhead  Ely  Mountain Iron-Buhl  Cherry  North Woods  Northeast Range  Big 9  Albert Lea  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Northfield  Owatonna  Red Wing  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  Winona  Big South  Big South East  Blue Earth Area  New Ulm  St. James Area  St. Peter  Waseca  Fairmont  Big South West  Jackson County Central  Luverne  Marshall   Pipestone Area  Windom  Worthington  Redwood Valley  Camden  Camden North  Central Minnesota Christian  Dawson-Boyd  Kerkhoven-Murdock-Sunburg  MACCRAY  Renville County West  Lac qui Parle Valley  Camden South   Canby  Lakeview  Minneota  Russell-Tyler-Ruthton  Tracy-Milroy-Balaton  Yellow Medicine East  Central Lakes  Alexandria  Brainerd  Fergus Falls  Rocori  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  St. Cloud Apollo  St. Cloud Tech  Willmar  Central Minnesota  Belgrade-Brooten-Elrosa  Eden Valley-Watkins  Holdingford  Howard Lake-Waverly-Winsted   Kimball Area  Maple Lake  Pierz  Paynesville  Gopher Valley  Bethlehem Academy  Blooming Prairie  Medford  New Richland-Hartland-Ellendal  United South Central  Waterville-Elysian-Morristown  Maple River  Granite Ridge  Foley  Little Falls  Milaca  Mora  St. Cloud Cathedral  Zimmerman  Becker  Albany  Great River  Aitkin  Braham  East Central  Hinckley-Finlayson  Isle  Ogilvie  Onamia  Pine City  Rush City  Heart O'Lakes  Barnesville  Breckenridge  Dilworth-Glyndon-Felton  Frazee  Hawley  Pelican Rapids  Perham  Hiawatha Valley  Byron  Cannon Falls  Goodhue  Hayfield  Kasson-Mantorville  Kenyon-Wanamingo  Lake City  Pine Island  Rochester Lourdes  Stewartville  Triton  Zumbrota-Mazeppa  IMAC  Blake  Breck  Minnehaha Academy  Mounds Park Academy  Providence Academy  St. Paul Academy  Independent  Bemidji  Bug-O-Nay-Ge-Shig  Cambridge Christian  Cannon Valley  Duluth East  Fond du Lac Ojibwe  Fourth Baptist  Hope Academy  Indus  Lakeview Christian  Minnetonka Christian  Moorhead  Mountain Lake Christian  Owatonna Christian  Rochester Home School  Hendricks  St. Cloud Christian  Echo Charter School  Immanuel Lutheran  Woodcrest Christian  Rosemount Baptist Schools  Iron Range  Chisholm  Deer River  Eveleth-Gilbert  Grand Rapids  Greenway  Hibbing  Virginia  International Falls   Mesabi East  Lake  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Minnetonka  Wayzata  Lake Superior  Ashland (Wis.)  Cloquet  Duluth Denfeld  Duluth Marshall  Hermantown  Proctor  Superior (Wis.)  Little Eight  Ashby  Battle Lake  Brandon-Evansville  Hillcrest Lutheran  Parkers Prairie  Rothsay  Underwood  Metro East  Hastings  Henry Sibley  Hill-Murray  Mahtomedi  North St. Paul  Simley  South St. Paul  Tartan  Metro West  Benilde-St. Margaret's  Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Chanhassen  Chaska  Richfield  Robbinsdale Cooper  St. Louis Park  Mid-State  Crosby-Ironton  Detroit Lakes  Park Rapids Area  Pequot Lakes  Staples-Motley  Minneapolis City  FAIR  Minneapolis Edison  Minneapolis North  Minneapolis Roosevelt  Minneapolis South  Minneapolis Southwest  Minneapolis Washburn  Minneapolis Henry  Minnesota Christian  Bethany Academy  Heritage Christian  Legacy Christian  Lester Prairie/Holy Trinity  Maranatha  New Life Academy  PACT  Southwest Christian  Spectrum  St. Croix Prep  Trinity  West Lutheran  Minnesota River  Belle Plaine  Jordan  LeSueur-Henderson  Mayer Lutheran  Norwood Young America  Sibley East  Tri-City United   Mississippi 8  Big Lake  Buffalo  Cambridge-Isanti  Chisago Lakes  Monticello  North Branch  Princeton  Rogers  St. Francis  St. Michael-Albertville  North Border  Lake of the Woods   Roseau  Warroad  Northern Lakes  Bigfork  Hill City  Littlefork-Big Falls  Nashwauk-Keewatin  Northland  Northland  Blackduck  Cass Lake-Bena  Laporte  Nevis  Northome-Kelliher  Pine River-Backus  Red Lake  Walker-Hackensack-Akeley  Clearbrook-Gonvick  Northwest Suburban  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Champlin Park  Coon Rapids  Elk River  Irondale  Maple Grove  Osseo  Park Center  Robbinsdale Armstrong  Spring Lake Park  Totino-Grace  Park Region  Bertha-Hewitt  Henning  Menahga  New York Mills  Pillager  Sebeka  Verndale  Wadena-Deer Creek  Pheasant  Clinton-Graceville-Beardsley  Hancock  Ortonville  Wheaton-Herman-Norcross  West Central Area  Pine to Prairie  Ada-Borup/Norman County West  Bagley  Climax-Fisher  Fertile-Beltrami  Fosston  Lake Park-Audubon  Mahnomen  Norman County East  Park Christian  Waubun  Win-E-Mac  Polar  Barnum  Carlton  Cook County  Cromwell  Esko  Floodwood  McGregor  Moose Lake-Willow River  Silver Bay  Two Harbors  Wrenshall  South Ridge  Polar North  Crookston  East Grand Forks  Red Lake County  Red Lake Falls  Thief River Falls  Sacred Heart  Warren-Alvarado-Oslo  Prairie  Browerville-Eagle Valley  Long Prairie-Grey Eagle  Osakis  Royalton  Swanville  Upsala  Red Rock  Adrian  Edgerton  Ellsworth  Fulda  Hills-Beaver Creek  Mountain Lake  Murray County Central  Red Rock Central  Southwest Minnesota Christian  Heron Lake Okabena  Westbrook-Walnut Grove  South Suburban  Apple Valley  Burnsville  Eagan  Eastview  Farmington  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  Shakopee  Southeast  Glenville-Emmons  Grand Meadow  Hope Lutheran  Houston  Lanesboro  LeRoy-Ostrander  Lyle/Austin Pacelli  Mabel-Canton  Schaeffer Academy  Spring Grove  Randolph  Suburban East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Mounds View  Park of Cottage Grove   Roseville  Stillwater   White Bear Lake  Woodbury  St. Paul City  St. Paul Central  St. Paul Como Park  St. Paul Harding  St. Paul Highland Park  St. Paul Humboldt  St. Paul Johnson  St. Paul Washington   TCAC  TCAC - Div 1  Nova Classical  Christian Life  Community of Peace  Hmong Academy  Math & Science  Minnesota Academy for the Deaf  North Lakes  Prairie Seeds  St. Paul Preparatory  TCAC - Div 2  Sciences & Agriculture  Avail Academy  Twin Cities Academy  Cristo Rey Jesuit  Chesterton Academy  Liberty Classical  Shattuck-St. Mary's  Three Rivers  Caledonia  Chatfield  Dover-Eyota  Fillmore Central  Kingsland  Lewiston-Altura  Plainview-Elgin-Millville  Rushford-Peterson  Southland  St. Charles  Wabasha-Kellogg  Winona Cotter  La Crescent  Tomahawk  Buffalo Lake-Hector Stewart  Cedar Mountain-Comfrey  Gibbon-Fairfax-Winthrop  Minnesota Valley Lutheran  New Ulm Cathedral  Sleepy Eye  Sleepy Eye St. Mary's  Springfield  Wabasso  Tri-Metro  Brooklyn Center  Columbia Heights  Concordia Academy  DeLaSalle  Fridley  Holy Angels  St. Agnes  St. Anthony  St. Croix Lutheran  Visitation  Valley  Cleveland  Alden-Conger  Lake Crystal-Wellcome Memorial  Madelia  Martin County West  Martin Luther  Nicollet  St. Clair  Truman  Mankato Loyola  Janesville-Waldorf-Pemberton   West Central  Atwater-Cosmos-Grove City  Benson  BOLD  Melrose  Minnewaska  Montevideo  Morris Area  Sauk Centre  Wright County  Wright County East  Delano  Holy Family   Hutchinson  New Prague  Orono  Waconia  Wright County West  Annandale  Dassel-Cokato  Glencoe-Silver Lake  Litchfield  Mound Westonka  New London-Spicer  Watertown-Mayer  Rockford  Mahnomen/Waubun  New Century Academy  Kaleidoscope Charter  Lakes International Language A  Hiawatha Collegiate