Quantcast
skip navigation

2019 Minnesota high school volleyball schedules released

By Ryan Williamson, SportsEngine, 08/14/19, 5:30PM CDT

Share

The regular season begins Aug. 22 with 48 matches, which includes matchups with three teams ranked in the top 10 of the Class 3A coaches' preseason poll.


Click the image to view the full 2019 schedule.

The start of the 2019 Minnesota high school volleyball schedule is fast approaching. On Aug. 22, 48 matches are set to take place across the state, and from the moment the first serve is in the air, marquee matchups will be underway.

On opening night, three teams ranked in the Class 3A preseason coaches' poll take the floor, including No. 8-3A Lakeville North hosting No. 10-3A Hopkins in a nonconference tilt.

No. 9-3A New Prague faces a difficult challenge that same evening as the Trojans take on No. 3-1A Mayer Lutheran. 

Two days later, 26 more matches take place. The biggest of those will take place at Breakdown Sports' 2019 Side Out Classic at Edina High School. This showcase event will feature plenty of big-school talent in the form of host Edina, No. 6-3A Stillwater, Minnetonka, No. 3-3A Wayzata and No. 4-3A Champlin Park, the defending Class 3A champion.

The top matchup at the Side Out Classic is likely to happen at 1 p.m. when No. 4-1A Minneota and No. 2-1A Medford go toe-to-toe for the first time since the 2018 Class 1A championship match, where the Vikings took home the state championship crown at Xcel Energy Center in St. Paul. This clash is slated to be the only rematch of any of the 2018 state title matchups to take place during the regular season.

In Class 3A, one of the top matches of the regular season will occur on Sept. 26 as No. 3-1A Eagan travels to No. 2-3A Lakeville South for a South Suburban Conference clash. Both teams were entrants at the state tournament a season ago. 

In Class 2A, one of the biggest shakeups comes as as Kenyon-Wanamingo moves down to Class 1A after being a force in Class 2A. The Knights begin the season ranked No. 1 in the Class 1A coaches' poll.

Kenyon-Wanamingo will face a key test on Sept. 24 when the Knights take on No. 1-2A Stewartville. 

The Tigers will likely face several contenders during the regular season, but perhaps the toughest comes on Oct. 8 as Stewartville hosts No. 6-2A Kasson-Mantorville. The KoMets finished third in the Class 2A state tournament a season ago. 

Click here to view the full schedule, or go to the "Search" box at the top right corner of the page and type the name of your favorite team into "Team Finder" for that team's specific schedule.

If your team's schedule isn't posted or needs updating, send the necessary information to scores@sportsengine.com. 

Volleyball Hub Headlines

Tag(s): Home  MSHSL Conferences  7-Star  Kittson County Central  Northern Freeze  Stephen-Argyle  Badger-Greenbush-Middle River  Goodridge-Grygla-Gatzke  Arrowhead  Ely  Mountain Iron-Buhl  Cherry  North Woods  Northeast Range  Big 9  Albert Lea  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Northfield  Owatonna  Red Wing  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  Winona  Big South  Big South East  Blue Earth Area  New Ulm  St. James Area  St. Peter  Waseca  Fairmont  Big South West  Jackson County Central  Luverne  Marshall   Pipestone Area  Windom  Worthington  Redwood Valley  Camden  Camden North  Central Minnesota Christian  Dawson-Boyd  Kerkhoven-Murdock-Sunburg  MACCRAY  Renville County West  Lac qui Parle Valley  Camden South   Canby  Lakeview  Minneota  Russell-Tyler-Ruthton  Tracy-Milroy-Balaton  Yellow Medicine East  Central Lakes  Alexandria  Brainerd  Fergus Falls  Rocori  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  St. Cloud Apollo  St. Cloud Tech  Willmar  Central Minnesota  Belgrade-Brooten-Elrosa  Eden Valley-Watkins  Holdingford  Howard Lake-Waverly-Winsted   Kimball Area  Maple Lake  Pierz  Paynesville  Gopher Valley  Bethlehem Academy  Blooming Prairie  Medford  New Richland-Hartland-Ellendal  United South Central  Waterville-Elysian-Morristown  Maple River  Granite Ridge  Foley  Little Falls  Milaca  Mora  St. Cloud Cathedral  Zimmerman  Becker  Albany  Great River  Aitkin  Braham  East Central  Hinckley-Finlayson  Isle  Ogilvie  Onamia  Pine City  Rush City  Heart O'Lakes  Barnesville  Breckenridge  Dilworth-Glyndon-Felton  Frazee  Hawley  Pelican Rapids  Perham  Hiawatha Valley  Byron  Cannon Falls  Goodhue  Hayfield  Kasson-Mantorville  Kenyon-Wanamingo  Lake City  Pine Island  Rochester Lourdes  Stewartville  Triton  Zumbrota-Mazeppa  IMAC  Blake  Breck  Minnehaha Academy  Mounds Park Academy  Providence Academy  St. Paul Academy  Independent  Bemidji  Bug-O-Nay-Ge-Shig  Cambridge Christian  Cannon Valley  Duluth East  Fond du Lac Ojibwe  Fourth Baptist  Hope Academy  Indus  Lakeview Christian  Minnetonka Christian  Moorhead  Mountain Lake Christian  New Century Academy  Owatonna Christian  Rochester Home School  Hendricks  St. Cloud Christian  Echo Charter School  Immanuel Lutheran  Woodcrest Christian  Rosemount Baptist Schools  Kaleidoscope Charter  Lakes International Language A  Iron Range  Chisholm  Deer River  Eveleth-Gilbert  Grand Rapids  Greenway  Hibbing  Virginia  International Falls   Mesabi East  Lake  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Minnetonka  Wayzata  Lake Superior  Ashland (Wis.)  Cloquet  Duluth Denfeld  Duluth Marshall  Hermantown  Proctor  Superior (Wis.)  Little Eight  Ashby  Battle Lake  Brandon-Evansville  Hillcrest Lutheran  Parkers Prairie  Rothsay  Underwood  Metro East  Hastings  Henry Sibley  Hill-Murray  Mahtomedi  North St. Paul  Simley  South St. Paul  Tartan  Metro West  Benilde-St. Margaret's  Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Chanhassen  Chaska  Richfield  Robbinsdale Cooper  St. Louis Park  Mid-State  Crosby-Ironton  Detroit Lakes  Park Rapids Area  Staples-Motley  Minneapolis City  FAIR/Heritage Academy  Minneapolis Edison  Minneapolis North  Minneapolis Roosevelt  Minneapolis South  Minneapolis Southwest  Minneapolis Washburn  Minneapolis Henry  MCAA  Heritage Christian  Legacy Christian  Lester Prairie/Holy Trinity  Maranatha  New Life Academy  PACT  Spectrum  St. Croix Prep  Trinity  West Lutheran  Minnesota River  Belle Plaine  Jordan  LeSueur-Henderson  Mayer Lutheran  Norwood Young America  Sibley East  Tri-City United   Southwest Christian  Mississippi 8  Big Lake  Buffalo  Cambridge-Isanti  Chisago Lakes  Monticello  North Branch  Princeton  Rogers  St. Francis  St. Michael-Albertville  North Border  Lake of the Woods   Roseau  Warroad  Northern Lakes  Bigfork  Hill City  Littlefork-Big Falls  Nashwauk-Keewatin  Northland  Northland  Blackduck  Cass Lake-Bena  Laporte  Nevis  Northome-Kelliher  Pine River-Backus  Red Lake  Walker-Hackensack-Akeley  Clearbrook-Gonvick  Northwest Suburban  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Champlin Park  Coon Rapids  Elk River  Irondale  Maple Grove  Osseo  Park Center  Robbinsdale Armstrong  Spring Lake Park  Totino-Grace  Park Region  Bertha-Hewitt  Henning  Menahga  New York Mills  Pillager  Sebeka  Verndale  Wadena-Deer Creek  Pheasant  Clinton-Graceville-Beardsley  Hancock  Ortonville  Wheaton-Herman-Norcross  West Central Area  Pine to Prairie  Ada-Borup  Bagley  Climax-Fisher  Fertile-Beltrami  Fosston  Lake Park-Audubon  Norman County East  Park Christian  Waubun  Win-E-Mac  Mahnomen/Waubun  Polar  Barnum  Carlton  Cook County  Cromwell-Wright  Esko  Floodwood  McGregor  Moose Lake-Willow River  Silver Bay  Two Harbors  Wrenshall  South Ridge  Polar North  Crookston  East Grand Forks  Red Lake County  Red Lake Falls  Thief River Falls  Sacred Heart  Warren-Alvarado-Oslo  Prairie  Browerville  Long Prairie-Grey Eagle  Osakis  Royalton  Swanville  Upsala  Red Rock  Adrian  Edgerton  Ellsworth  Fulda  Hills-Beaver Creek  Mountain Lake-Comfrey  Murray County Central  Red Rock Central  Southwest Minnesota Christian  Heron Lake Okabena  Westbrook-Walnut Grove  South Suburban  Apple Valley  Burnsville  Eagan  Eastview  Farmington  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  Shakopee  Southeast  Glenville-Emmons  Grand Meadow  Hope Lutheran  Houston  Lanesboro  LeRoy-Ostrander  Lyle/Austin Pacelli  Mabel-Canton  Schaeffer Academy  Spring Grove  Randolph  Suburban East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Mounds View  Park of Cottage Grove   Roseville  Stillwater   White Bear Lake  Woodbury  St. Paul City  St. Paul Central  St. Paul Como Park  St. Paul Harding  St. Paul Highland Park  St. Paul Humboldt/OWL  St. Paul Johnson  St. Paul Washington   Nova Classical  Community of Peace  Hmong Academy  Math & Science  Minnesota Academy for the Deaf  North Lakes  Prairie Seeds  High School for Recording Arts  Sciences & Agriculture  Avail Academy  Twin Cities Academy/Great Rive  Cristo Rey Jesuit  Chesterton Academy  Liberty Classical  Shattuck-St. Mary's  Hiawatha Collegiate  Eagle Ridge Academy  Three Rivers  Caledonia  Chatfield  Dover-Eyota  Fillmore Central  Kingsland  Lewiston-Altura  Plainview-Elgin-Millville  Rushford-Peterson  Southland  St. Charles  Wabasha-Kellogg  Winona Cotter  La Crescent-Hokah  Tomahawk  Buffalo Lake-Hector-Stewart  Cedar Mountain  Gibbon-Fairfax-Winthrop  Minnesota Valley Lutheran  New Ulm Cathedral  Sleepy Eye  Sleepy Eye St. Mary's  Springfield  Wabasso  Tri-Metro  Brooklyn Center  Columbia Heights  Concordia Academy  DeLaSalle  Fridley  Holy Angels  St. Agnes  St. Anthony  St. Croix Lutheran  Visitation  Valley  Alden-Conger  Cleveland  Janesville-Waldorf-Pemberton   Lake Crystal-Wellcome Memorial  Madelia  Mankato Loyola  Martin County West  Martin Luther-GHEC-Truman  Nicollet  St. Clair  Truman  West Central  Atwater-Cosmos-Grove City  Benson  BOLD  Melrose  Minnewaska  Montevideo  Morris Area  Sauk Centre  Wright County  Wright County East  Delano  Holy Family   Hutchinson  New Prague  Orono  Waconia  Wright County West  Annandale  Dassel-Cokato  Glencoe-Silver Lake  Litchfield  Mound Westonka  New London-Spicer  Watertown-Mayer  Rockford  Campbell-Tintah/Fairmount  Minnesota Transitions  United Christian  Skyline  EMAC