Quantcast
skip navigation

Updated state volleyball rankings: Sept. 4

09/05/2017, 1:30pm CDT
By Trevor Squire, SportsEngine

Click to view which teams landed in this week's top 10 rankings for each class.


Click here to view complete rankings.

Class 3A

After two weeks of action, the Class 3A coaches’ poll has seen the most movement with all but two spots shuffled. Top-ranked Eagan maintained its position by sweeping Minneapolis Southwest and Chanhassen at the end of August, while No. 2 Lakeville North is also unbeaten, beginning September with a 3-0 record.

Prior Lake (2-2) slid two spots to No. 4 after the Lakers fell to No. 5 Hopkins and No. 3 Champlin Park since the last poll was released. The Rebels rose two spots after a five-set victory over No. 7 Stillwater on Aug. 26 and a sweep of Prior Lake on Aug. 31.

East Ridge (1-2), ranked sixth, climbed one spot after picking up a win against Eastview and falling to Lakeville North and the Lakers in August. 

Shakopee held its place at No. 8, while No. 9 went to top 10 newcomer Minnetonka. Moorhead, which dropped games to the Skippers and Waconia before picking up its first win of the season by defeating Sioux Falls Washington (S.D.), is No. 10.

 

Class 2A

The top six spots in the Class 2A poll remain unchanged from the preseason poll. Maple Lake is No. 1 followed by No. 2 Stewartville, No. 3 Kasson-Mantorville, No. 4 Southwest Christian, No. 5 Marshall and No. 6 North Branch. 

Concordia Academy made a splash, jumping from No. 10 to No. 7 after a 3-1 win over Hill-Murray on Aug. 29. 

Eighth-ranked Roseau overtook Sauk Centre’s place in the rankings as the the No. 9 Mainstreeters dropped after falling to No. 1 Maple Lake, Albany and Rocori in the Albany Invitational on Aug. 25. Totino-Grace (0-2) rounds out the poll, sliding down one spot to No. 10 after stumbling against Class 3A competitions with North St. Paul and Mounds View.

 

Class 1A

Every team in the Class 1A top 5 held its ground. Mayer Lutheran is No. 1, followed by No. 2 Hayfield, No. 3 Caledonia, No. 4 Bethlehem Academy and No. 5 Tracy-Milroy-Balaton. Mabel-Canton moved up a spot to No. 6 after an impressive 10-0 start the season. Rush City (0-1) hasn’t registered a win yet, sending the No. 8 Tigers down two spots and making room for seventh-ranked Wadena-Deer Creek.

Waterville-Elysian-Morristown and Underwood maintained their spots at No. 9 and No. 10, respectively.

Click here to view the complete rankings. 

 

Spotlight Games

most popular

Tag(s): Rankings  Featured  Hub Exclusive  Star Tribune  Submit Scores  Spotlight Games  Conferences  7-Star  Kittson County Central  Northern Freeze  Sacred Heart  Stephen-Argyle  Warren-Alvarado-Oslo  Arrowhead  Ely  International Falls   Mesabi East  Mountain Iron-Buhl  Big 9  Albert Lea  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Northfield  Owatonna  Red Wing  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  Winona  Big South  Big South East  Blue Earth Area  New Ulm  St. James Area  St. Peter  Waseca  Fairmont  Big South West  Jackson County Central  Luverne  Marshall   Pipestone Area  Windom Area  Worthington  Redwood Valley  Camden  Canby  Central Minnesota Christian  Dawson-Boyd  Kerkhoven-Murdock-Sunburg  Lakeview  MACCRAY  Minneota  Renville County West  Russell-Tyler-Ruthton  Tracy-Milroy-Balaton  Central Lakes  Alexandria  Brainerd  Fergus Falls  Rocori  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  St. Cloud Apollo  St. Cloud Tech  Willmar  Central Minnesota  Belgrade-Brooten-Elrosa  Eden Valley-Watkins  Holdingford  Howard Lake-Waverly-Winsted   Kimball Area  Maple Lake  Pierz  Gopher Valley  Bethlehem Academy  Blooming Prairie  Janesville-Waldorf-Pemberton   Medford  New Richland-Hartland-Ellendal  Randolph  United South Central  Waterville-Elysian-Morristown  Granite Ridge  Foley  Little Falls  Milaca  Mora  St. Cloud Cathedral  Zimmerman  Becker  Great River  Aitkin  Braham  East Central  Hinckley-Finlayson  Isle  Ogilvie  Onamia  Pine City  Rush City  Heart O'Lakes  Barnesville  Breckenridge  Dilworth-Glydon-Felton  Frazee  Hawley  Pelican Rapids  Perham  Hiawatha Valley  Byron  Cannon Falls  Goodhue  Hayfield  Kasson-Mantorville  Kenyon-Wanamingo  La Crescent  Lake City  Pine Island  Rochester Lourdes  Stewartville  Triton  Zumbrota-Mazeppa  IMAC  Blake  Breck  Minnehaha Academy  Mounds Park Academy  Providence Academy  St. Paul Academy  Independent  Bemidji  Bug-O-Nay-Ge-Shig  Cambridge Christian  Cannon Valley  Clearbrook-Gonvick  Duluth East  Fond du Lac Ojibwe  Fourth Baptist  Hope Academy  Indus  Lakeview Christian  Minnetonka Christian  Moorhead  Mountain Lake Christian  Owatonna Christian  Rochester Home School  Hendricks  North Union (Iowa)  St. Cloud Christian  FAIR  Iron Range  Chisholm  Deer River  Eveleth-Gilbert  Grand Rapids  Greenway  Hibbing  Virginia  Lake  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Minnetonka  Wayzata  Lake Superior  Ashland (Wis.)  Cloquet  Duluth Denfeld  Duluth Marshall  Hermantown  Proctor  Superior (Wis.)  Little Eight  Ashby  Battle Lake  Brandon-Evansville  Hillcrest Lutheran  Parkers Prairie  Rothsay  Underwood  Metro East  Hastings  Henry Sibley  Hill-Murray  Mahtomedi  North St. Paul  Simley  South St. Paul  Tartan  Metro West  Benilde-St. Margaret's  Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Chanhassen  Chaska  Richfield  Robbinsdale Cooper  St. Louis Park  Mid-State  Crosby-Ironton  Detroit Lakes  Park Rapids Area  Pequot Lakes  Staples-Motley  Wadena-Deer Creek  Minneapolis City  Minneapolis Edison  Minneapolis North  Minneapolis Roosevelt  Minneapolis South  Minneapolis Southwest  Minneapolis Washburn  Minneapolis Henry  Minnesota Christian  Bethany Academy  Heritage Christian  Legacy Christian  Lester Prairie/Holy Trinity  Maranatha  New Life Academy  PACT  Southwest Christian  Spectrum  St. Croix Prep  Trinity  West Lutheran  Minnesota River  Belle Plaine  Jordan  LeSueur-Henderson  Mayer Lutheran  Norwood Young America  Sibley East  Tri-City United   Mississippi 8  Big Lake  Buffalo  Cambridge-Isanti  Chisago Lakes  Monticello  North Branch  Princeton  Rogers  St. Francis  St. Michael-Albertville  North Border  Badger-Greenbush-Middle River  Goodridge-Grygla-Gatzke  Lake of the Woods   Roseau  Warroad  Northern Lakes  Bigfork  Hill City  Littlefork-Big Falls  Nashwauk-Keewatin  Northland  Northland  Blackduck  Cass Lake-Bena  Laporte  Nevis  Northome-Kelliher  Pine River-Backus  Red Lake  Walker-Hackensack-Akeley  Northwest Suburban  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Champlin Park  Coon Rapids  Elk River  Irondale  Maple Grove  Osseo  Park Center  Robbinsdale Armstrong  Spring Lake Park  Totino-Grace  Park Region  Bertha-Hewitt  Henning  Menahga  New York Mills  Pillager  Sebeka  Verndale  Pheasant  Clinton-Graceville-Beardsley  Hancock  Ortonville  Wheaton-Herman-Norcross  Pine to Prairie  Bagley  Climax-Fisher  Fertile-Beltrami  Fosston  Lake Park-Audubon  Mahnomen  Norman County East  Park Christian  Waubun  Win-E-Mac  Polar  Barnum  Carlton  Cook County  Cromwell  Esko  Floodwood  McGregor  Moose Lake-Willow River  Silver Bay  Two Harbors  Wrenshall  Polar North  Crookston  East Grand Forks  Red Lake County  Red Lake Falls  Thief River Falls  Prairie  Browerville-Eagle Valley  Long Prairie-Grey Eagle  Osakis  Royalton  Swanville  Upsala  West Central Area  Red Rock  Adrian  Edgerton  Ellsworth  Fulda  Hills-Beaver Creek  Mountain Lake  Murray County Central  Red Rock Central  Southwest Minnesota Christian  Heron Lake Okabena  Westbrook-Walnut Grove  South Suburban  Apple Valley  Burnsville  Eagan  Eastview  Farmington  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  Shakopee  Southeast  Glenville-Emmons  Grand Meadow  Hope Lutheran  Houston  Lanesboro  LeRoy-Ostrander  Lyle/Austin Pacelli  Mabel-Canton  Schaeffer Academy  Spring Grove  Cherry  North Woods  Northeast Range  South Ridge  Suburban East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Mounds View  Park of Cottage Grove   Roseville  Stillwater   White Bear Lake  Woodbury  St. Paul City  St. Paul Central  St. Paul Como Park  St. Paul Harding  St. Paul Highland Park  St. Paul Humboldt  St. Paul Johnson  St. Paul Washington   TCAC  Sciences & Agriculture  Calvin Christian  Charter Stars  Christian Life  Community of Peace  Cristo Rey Jesuit  Hmong Academy  International School   Liberty Classical  Math & Science  Minnesota Academy for the Deaf  North Lakes  Nova Classical  Prairie Seeds  Shattuck-St. Mary's  Three Rivers  Caledonia  Chatfield  Dover-Eyota  Fillmore Central  Kingsland  Lewiston-Altura  Plainview-Elgin-Millville  Rushford-Peterson  Southland  St. Charles  Wabasha-Kellogg  Winona Cotter  Tomahawk  Buffalo Lake-Hector Stewart  Cedar Mountain-Comfrey  Gibbon-Fairfax-Winthrop  Minnesota Valley Lutheran  New Ulm Cathedral  Sleepy Eye  Sleepy Eye St. Mary's  Springfield  Wabasso  Tri-Metro  Brooklyn Center  Columbia Heights  Concordia Academy  DeLaSalle  Fridley  Holy Angels  St. Agnes  St. Anthony  St. Croix Lutheran  Visitation  Valley  Cleveland  Alden-Conger  Lake Crystal-Wellcome Memorial  Madelia  Maple River  Martin County West  Martin Luther  Nicollet  St. Clair  Truman  Mankato Loyola  Albany  Melrose  Minnewaska  Sauk Centre  Atwater-Cosmos-Grove City  Benson  BOLD  Lac qui Parle Valley  Montevideo  Morris Area  Paynesville  Yellow Medicine East  Wright County  Wright County East  Delano  Holy Family   Hutchinson  New Prague  Orono  Waconia  Wright County West  Annandale  Dassel-Cokato  Glencoe-Silver Lake  Litchfield  Mound Westonka  New London-Spicer  Watertown-Mayer  Rockford  Out of State  Campbell-Tintah-Fairmount (N.D  Central Cass (N.D.)  Central Elkader (Iowa)  Crestwood (Iowa)  Decorah (Iowa)  Deubrook (S.D.)  Devils Lake (N.D.)  Fargo South (N.D.)  Fargo West (N.D.)  Gehlen Catholic (Iowa)  Grafton (N.D.)  Grand Forks Central (N.D.)  Grand Forks Red River (N.D.)  Hankinson (N.D.)  Harris-Lake Park (Iowa)  Harrisburg (S.D.)  Hatton-Northwood (N.D.)  Hillsboro (N.D.)  Kansas School for the Deaf  Kee (Iowa)  Lakota (N.D.)  Langdon (N.D.)  Lansing-Kee (Iowa)  Lennox (S.D.)  May Port (N.D.)  MFL MarMac (Iowa)  Milbank (S.D.)  North Cedar (Iowa)  Northern Cass (N.D.)  Oak Grove Lutheran (N.D.)  O'Gorman (S.D.)  Osage (Iowa)  Riceville (Iowa)  Rosholt (S.D.)  Sergeant Bluff-Luton (Iowa)  Sioux Center (Iowa)  Sioux Falls Christian (S.D.)  Sioux Falls Lincoln (S.D)  Sioux Falls Roosevelt (S.D.)  Siouxland Christian (Iowa)  Sisseton (S.D.)  South Winnishiek (Iowa)  Spirit Lake (Iowa)  Summit (S.D.)  Tea Area (S.D.)  Tri-Valley (S.D.)  Trinity Christian (Iowa)  Turkey Valley (Iowa)  Unity Christian (Iowa)  Valley-Edinburg (N.D.)  Vermillion (S.D.)  Wahpeton (N.D.)  Wapsie Valley (Iowa)  Watertown (S.D.)  Waukon (Iowa)  West Fargo (N.D.)  Wilmot (S.D.)  TBD  Souris (Can.)  WI School Deaf  Iowa School for the Deaf  Indiana School for the Deaf  Jamestown (N.D.)  West Lyon  North Border (N.D.)  Larimore (N.D.)  New Richland (N.D.)  Calumet (Mich.)  Missouri School for the Deaf  Math & Science  Sioux Falls Washington (S.D.)  Clayton (W.I.)  Minnesota Transitions  SV  Chester  Durand  Camden North  Camden South   West Central  TCAC - Div 1  TCAC - Div 2  Chesterton Academy  Ada-Borup/Norman County West  St. Paul Preparatory